Merhaba Ziyaretçi
Forumumuza hoşgeldiniz.Sitemizi daha yararlı şekilde kullanabilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.

Mitolojik hikaye: İlham Perisi Calliope

Katılım
28 Ağu 2020
Mesajlar
15
Tepkime puanı
10
orpheus, homerus'un (ilyada ve odysseia) ilham perisi olan calliope 'nin oğluydu. öylesine yetenekliydi ki yeryüzünde onun kadar güzel lir çalan müzisyen yokmuş. orpheus lirini çaldığında müziğinin büyüsüne kapılmayan hiçbir canlı bulunmazmış. orpheus güzelliğiyle nam salan orman perisi euridice 'ye aşık olmuş ve evlenmiş. eşine sonsuz aşkla bağlıydı ki lirinden dökülen melodileri duyan çiçek açar, rüzgarlar esmezmiş. antik yunan geliştirde bu kadar çok mutlu olunduğunda kötü birşey olacağına inanılırmış.

euridice gelecek toplarken bir satyr onun güzelliğiyle kendinden geçip ve ona saldırmış. korkuyla satyrdan kaçan euridice zehirli yılanların olduğu çukura düşmüş ve ısırılmış. orpheus onu bul okuma peri artık ölmüştür. orpheus eşinin öldüğünü kabul edememiştir. orpheus eşine okadar çok aşıktır ki hades 'e inip onu geri getirmeye karar verir. gece gündüz demeden yürüyüşüp bir mağaraya ulaşır. mağaradaki bilge periye hikayesini anlatıp yeraltına gidecek yolu sorar. mağaranın arkasındaki tünelden styx nehrine ulaşır. charon'la karşılaşan orpheus'un büyülü liriyle çaldığı ağıt o kadar hüzünlüdür ki gözleri yaşlı ruhlar kayığa binmesi için ona yer açar. müziğin etkisiyle charon, onun sandala binmesine izin verir.

orpheus, styx nehrini geçip hades 'kapısındaki bekçi cerberus' la karşılaşmış. cerberus onun kapıdan geçmesine izin vermez çünkü yeraltına inen ruhlar sonsuza dek oradan çıkamaz ve hapsolurmuş. orpheus, acısını cerberus 'la paylaşıp hüzünlü onun için onun için çalar, büyülü ezgilerle vahşi cerberus sakinleştirmiş ve onun kapıdan geçmesini sağlamış. orpheus ölüler diyarı 'nda tanrı hades' i bulana dek yürümeye devam etmiş. orpheus 'u gören ölüler onun tartares' e mi yoksa elysium 'a mı gideceğini merak edip onu takip etmişler. etrafı ölülerle dolu olan orpheus 'u gören hades sinirlenerek olduğunu burada haykırmış. orpheus lirini çalarak keder dolu ağıdıyla hades 'e neden söyle anlatır.
bir tanrı olan hades onun yeraltında olma sebebini attığı ilk adımdan dahi bilir fakat ilk kez aşkın gücü orpheus 'un müziğinde hissetmiştir. ölüler diyarı'nın tanrısı vardı ağıttan o kadar çok etkilenmiş ki orpheus'un eşinin özgürlüğü bir şartla şans tanımış. orpheus hades 'on ayrılırken euridice gelecek ardından, yeryüzüne çıkana dek eşine dönüp bakmayacaktır. orpheus yeryüzüne doğru yürüdükçe şüphe onu sarar ve daha fazla dayanamayıp eşine dönüp bakar. rodin'e ait olan "orpheus ve euridice" eseri bize o anı yaşatır.

euridice ile göz göze geldiğinde tamamen onu kaybeder, eşleme gözden kaybolur ve yeniden hades 'e hapsolur. orpheus bir kez daha eşini kaybetmeye dayanamaz ve onu bir daha göremeyeceğini çaresizce kabul eder. euridice'nin mezarında ona liriyle ağıtlar yakar. hiç bitmeyecek bir acı yüreğini sarmaktadır. müziğinin tesirindeki dionysos 'a tapan kadınlar orpheus' aşklarını sunarlar fakat o onları reddeder, euridice'ye aşıktır. buna dayanamayan kadınlar orpheus'u öldürüp parçalar ve başını nehre fırlatırlar.
orpheus'un cesedini bulan periler onu gömüp lirini bloğundaki arasına yerleştirirler (lyra).
 
Üst Alt