Merhaba Ziyaretçi
Forumumuza hoşgeldiniz.Sitemizi daha yararlı şekilde kullanabilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.

Mardin'de üzüm pekmezi telaşı başladı

KraL

Yönetici
Kurucu
Katılım
14 Tem 2020
Mesajlar
1,753
Tepkime puanı
73
Mardin, doğa şekli ve alışılmışın dışında sokak ve evleri ile turist çekerken, zengin mutfak kültürü ile de göz dolduran bir şehir.


Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde şıra üzümü ve pekmeziyle ünlenen Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı kırsal mahallelerde 20 gün önce başlayan üzüm hasadında sona gelindi.

mardinde-uzum-pekmezi-telasi_1719.jpg
ÜZÜMLER ÖNCE KESİLİYOR SONRA SUYU ÇIKARTILIYOR


Bağdaki üzüm salkımları, bağ bıçağı ve bağ makaslarıyla kesildikten sonra sepet ve tenekelere doldurulup, suyunun çıkarılacağı alana getiriliyor.
mardinde-uzum-pekmezi-telasi_1959.jpgPEKMEZ, PESTİL VE CEVİZLİ SUCUK ÜRETİLİYOR


Torbalara konulan üzümün ezilmesiyle elde edilen suyu, bu kez kazanlarda kaynatılarak pekmez haline getiriliyor. Üzüm suyunun bir kısmı ise bazı mayalar katılarak pestil ve cevizli ve sade sucuk haline getirilmeye başlandı.
mardinde-uzum-pekmezi-telasi_173.jpg“BU YIL ÜZÜM ÇOK, ÜRETİCİ SÜRÜMDEN KAZANACAK”


Mazıdağı'nda yüz yıllardan beri aynı yöntemlerle organik üzüm üreten kırsal Yağmur Mahallesi’ndeki üretici Abdurrahman Kaya (55), ilçenin tamamında üzümlerin ilaçsız ve organik bir şekilde yetiştirildiğine dikkat çekerek, "Bizim üzümümüz organiktir. Pekmezi de çok kalitelidir. Ağızlarının tadını bilen müşterilerimiz vardır. Her yıl aynı pekmezden istiyorlar. Bu yıl üzüm çok. Bu nedenle üretici sürümden kazanacak" dedi.

mardinde-uzum-pekmezi-telasi_8570.jpg

mardinde-uzum-pekmezi-telasi_7706.jpg
 
Üst Alt