Merhaba Ziyaretçi
Forumumuza hoşgeldiniz.Sitemizi daha yararlı şekilde kullanabilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.

AKP Harekete Ggeçti: 'Meslek örgütlerine çatı kanun geliyor'

Mevsim

Cemâline Hüzün Düşürene
Aşk Olsun...
Yönetici
Forum Sorumlusu
Katılım
18 Tem 2020
Mesajlar
1,048
Tepkime puanı
210
Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, meslek örgütleriyle ilgili iktidarın harekete geçtiğini 2021'e çoklu meslek örgütleriyle gireceğimizi yazdı.
1602849152337.png

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin başlattığı Türk Tabipler Birliği kapatılmalı çağrısının ardından AKP Genel Başkanı ve Tayyip Erdoğan, meslek örgütleri için yeni bir düzenleme başlatıldığı açıklamasıyla destek vermişti. Erdoğan, partisinin grup toplantısında özellikle TTB olmak üzere bazı meslek örgütleri için 'çoklu baro' benzeri bir düzenlemenin getireleceğini açıkladı.

Erdoğan'ın açıklamlarının ardında bugünkü köşe yazısında söz konusu düzenlemeye değinen Hürriyet yazarı Selvi, Erdoğan'ın verdiği talimatla meslek örgütleriyle ilgili çatı kanun düzenlemesi getirilereceğini yazdı.

Selvi'nin yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

MESLEK ÖRGÜTLERİNE ÇATI KANUN GELİYOR

CUMHURBAŞKANI Erdoğan’ın meslek örgütleriyle ilgili çalışma yapılması talimatı üzerine AK Parti harekete geçti. Bütçe çıktıktan sonra meslek örgütleriyle ilgili yasa Meclis’e gelecek.

1-Türk Tabipleri Birliği başta olmak üzere, meslek kuruluşlarının isminin başındaki “Türk” ibaresi artık kullanılmayacak.

2-Tüm meslek kuruluşlarını içine alan bir “çatı kanun” getiriliyor. Meslek kuruluşlarının seçim sistemleri delege yapısı, idari ve mali yönden denetimi yeniden düzenlenecek. Bu çatı kanunun altında ise meslek kuruluşlarının özel durumlarına ilişkin düzenlemeler yer alacak.

3-Bir meslek dalında bir değil, çoklu meslek kuruluşlarının kurulmasına izin verilecek. Bunun kriterleri kanunla belirlenecek.
2020 yılında çoklu baro kuruldu, 2021’e ise çoklu meslek örgütleriyle gireceğiz.​
 
Üst Alt